Właściciel projektu - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

Przed podjęciem decyzji o udzieleniu pożyczki Inwestorze sprawdź w szczególności:

1. Informacje o właścicielu projektu: 

a. Dane rejestrowe
b. Dane kontaktowe (w tym siedzibę prowadzenia działalności)
c. Formę prawną prowadzenia działalności (spółka kapitałowa, osobowa, spółka cywilna, działalność gospodarcza, zwróć uwagę na spółki w organizacji)
d. Strukturę właścicielską (udziałowców, akcjonariuszy, beneficjentów rzeczywistych – https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych)
e. Członków organu zarządzającego i nadzorczego – w przypadku spółek kapitałowych (weź pod uwagę, że rada nadzorcza nie zawsze jest obligatoryjna dla spółek z o.o.)
f. Informacje dostępne w przestrzeni publicznej na temat właściciela projektu mogące rzutować negatywnie na jego wiarygodność bądź wpłynąć na powstanie nieakceptowalnych ryzyk (dostępne informacje można zweryfikować na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl lub https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html)

2. Jaka jest działalność podstawowa właściciela projektu, oferowane przez niego produkty i usługi (czy według Ciebie ten projekt ma sens).

3. Czy właściciel projektu ma doświadczenie w realizacji podobnych projektów, czy ma on doświadczenie rynkowe.

4. Sprawozdanie finansowe właściciela projektu (czy nie zawiera ono niepokojących informacji np.: czy podmiotowi nie grozi upadłość).

5. Charakter, okres i warunki pożyczki, w tym jej walutę. W okresie udzielonej pożyczki Twoje środki mogą zostać zamrożone, wycofanie się z udzielonego przez Ciebie finansowania może być utrudnione a tym samym możliwość wycofania środków może być ograniczona. Zastanów się czy harmonogram spłaty kwoty głównej (kapitału),  odsetek, wysokość nominalnej stopy oprocentowania pożyczki i faktyczna stopa zwrotu są dla Ciebie korzystne.

6. Zabezpieczenie pożyczki – czy i w jaki sposób i przez kogo Twoja pożyczka jest zabezpieczona oraz jaka jest kolejność zaspokajania roszczeń wierzycieli. Jakie są środki ograniczające ryzyko, w tym podmioty udzielające zabezpieczeń, rodzaje gwarancji. Zwróć uwagę na zawarte w arkuszu kluczowych informacji inwestycyjnych (AKI) wszelkie informacje o niewykonaniu zobowiązań z tytułu umów pożyczkowych przez właściciela projektu w ciągu ostatnich pięciu lat.

7. Ryzyka związane z sektorem, projektem oraz sytuacją geopolityczną. Zbadaj czy podmiot nie znajduje się na Liście Ostrzeżeń Publicznych https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne, czy postanowienia umowne nie występują w rejestrze klauzul niedozwolonych https://www.rejestr.uokik.gov.pl/.

8. Przed zawarciem umowy znajdź czas na dokładne zapoznanie się i zrozumienie arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych (AKI), który jest przygotowywany przez pożyczkobiorcę i udostępniany Tobie przez platformę. W razie wątpliwości lub pytań zwróć się do dostawcy (platformy crowdfundingowej) o wyjaśnienia.