Komunikaty - Komisja Nadzoru Finansowego

KOMUNIKACJA

Zarządzanie ryzykiem związanym z lokowaniem środków UFK w instrumenty contingent convertibles oraz w inne aktywa zależne od wartości instrumentów contingent convertibles – stanowisko UKNF

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Identyfikując ryzyko pośredniej ekspozycji ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych [dalej: UFK] na instrumenty contingent convertibles [dalej: CoCos] lub bezpośredniej ekspozycji na CoCos emitowane przez instytucje finansowe spoza obszaru Unii Europejskiej Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do zakładów ubezpieczeń posiadających zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupie 3 Działu I stanowisko dotyczące efektywnego zarządzania tym ryzykiem i jego ograniczania.

UKNF wskazał, że istotne zaangażowanie środków UFK w lokaty narażone na ryzyko związane z CoCos może mieć zdecydowanie negatywny wpływ na bezpieczeństwo, rentowność i płynność inwestycji UFK, a także na możliwość prawidłowej wyceny wartości jednostki uczestnictwa UFK, a tym samym mieć także negatywny wpływ na interes ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia.

Zdaniem organu nadzoru złożoność CoCos oraz liczne ryzyka związane z ich nabywaniem w celach spekulacyjnych powinny skłaniać zakłady ubezpieczeń do stosowania zasad lokowania środków UFK eliminujących nie tylko bezpośrednią ekspozycję na ryzyko związane z CoCos, ale także do mitygowania ryzyka istotnej pośredniej ekspozycji na te instrumenty np. poprzez nabywanie do portfela inwestycyjnego ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego aktywów nie będących CoCos, ale których wartość w istotnym stopniu zależy od CoCos. 

Organ nadzoru negatywnie ocenia możliwość tworzenia, dystrybuowania i oferowania produktów ubezpieczeniowych z UFK, które wprost zakładają możliwość pośredniej i istotnej ekspozycji na ryzyko związane z CoCos i pozwalają osiągnąć skutek ekonomiczny, któremu starał się przeciwdziałać krajowy ustawodawca przyjmując stosowne przepisy dotyczące oferowania i nabywania obligacji kapitałowych oraz zawierania umów pożyczek podporządkowanych, czy Komisja Nadzoru Finansowego wydając interwencję produktową na rynku ubezpieczeniowym dotyczącą m.in. CoCos.

W opinii organu nadzoru nie jest także pożądane tworzenie, dystrybuowanie i oferowanie produktów ubezpieczeniowych z UFK, które zakładają możliwość bezpośredniego lokowania środków UFK w instrumenty lub umowy będące CoCos, emitowane lub zawierane przez instytucje finansowe nie podlegające wymogom ostrożnościowym wynikającym z prawa Unii Europejskiej.

Zakłady ubezpieczeń powinny również monitorować poziom pośredniej ekspozycji swoich UFK na ryzyko związane z CoCos także w przypadku produktów, które zostały już wycofane z obrotu. W przypadku zidentyfikowania okoliczności, które mogą mieć negatywny wpływ na korzystającego z tego produktu klienta, zakłady ubezpieczeń powinny – zgodnie z art. 7 ust. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/23581 – podjąć odpowiednie działania w celu załagodzenia sytuacji i zapobieżenia dalszemu występowaniu szkodliwego zdarzenia.

______________________
1Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/2358 z dnia 21 września 2017 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 w odniesieniu do wymogów w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim dla zakładów ubezpieczeń i dystrybutorów ubezpieczeń (Dz. Urz. UE L 2017 Nr 341, str. 1).