Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Marcin Mikołajczyk wystąpił podczas Konferencji KZBS

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Marcin Mikołajczyk, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, wystąpił we wtorek podczas Konferencji Krajowego Związku Banków Spółdzielczych „Bankowość spółdzielcza dla młodych”. Towarzyszyło mu kierownictwo Departamentu Bankowości Spółdzielczej UKNF: Bogdan Furtak, Urszula Leszczyńska oraz Artur Zając.

Marcin Mikołajczyk wskazał w swoim wystąpieniu, że polski sektor bankowy mierzy się w ostatnim czasie z wieloma wyzwaniami, które wynikają zarówno ze zmiany otoczenia rynkowego, presji konkurencyjnej, ewolucji technologicznej, jak i ze zmian w nawykach konsumenckich, co jest obserwowane szczególnie wśród klientów należących do młodego pokolenia. Zaznaczył, że bankowość spółdzielcza powinna szukać drogi do szerokiego otwarcia się na młodych ludzi. W jego opinii większość wyzwań w tym zakresie jest uniwersalna dla całego sektora bankowego i stanowi naturalne tło konkurencyjnego działania (jak ewolucja technologiczna), jednak część z nich jest specyficzna i może dać naturalną przewagę sektorowi bankowości spółdzielczej. Wskazał w szczególności na lokalny charakter podstawowej działalności, naturalną przestrzeń do rozwoju w regionie, wykorzystanie szansy, jaką daje udział w zrównoważonym finansowaniu oraz na kapitał ludzki.

Mówiąc o lokalnym charakterze funkcjonowania banków spółdzielczych, przy jednoczesnym wykorzystaniu relacyjnego modelu biznesowego Marcin Mikołajczyk podkreślił, że może to ułatwić identyfikację, a następnie zaspokajanie potrzeb grupy klientów jaką jest młode pokolenie w zmieniającym się świecie nowoczesnych technologii. Dodał, że ważne jest umiejętne wykorzystanie nowych technologii, utrzymanie konkurencyjności na rynku, budowanie relacji opartych na wartościach społecznych i zaufaniu, a także inwestowanie w rozwój zrównoważonej gospodarki. Jak podkreślił, dostępność szerokiego wachlarza usług finansowych w przestrzeni cyfrowej, przy odpowiednim wykorzystaniu bezpiecznych i niezawodnych kanałów teleinformatycznych i atrakcyjności oferty dostosowanej do potrzeb młodych odbiorców, może pozytywnie wpłynąć na zagospodarowanie tej grupy potencjalnych klientów. Wskazał także, że ważne jest rozumienie potrzeb młodego pokolenia w zakresie usług finansowych, ich podejścia i oczekiwań wobec nowoczesnej bankowości. Zastępca Przewodniczącego zaznaczył, że bank spółdzielczy nie powinien być tylko kolejnym miejscem „załatwiania spraw finansowych”. Musi mieć też coś, co będzie go wyróżniało. Tym elementem może być kapitał ludzki nakierowany na wspieranie swojego regionu. 

W ocenie Marcina Mikołajczyka, koniecznym elementem strategii bankowości spółdzielczej jest utrzymanie konkurencyjności na rynku finansowym. Sektor banków (nie tylko spółdzielczych), wraz z pojawieniem się nowych graczy rynkowych, takich jak FinTechy i platformy cyfrowe, musi stawić czoła pojawiającej się coraz szerszej konkurencji. Kluczem do  utrzymania wysokiego poziomu konkurencyjności mogą być z jednej strony warunki cenowe usług, indywidualne, spersonalizowane podejście do klienta, a z drugiej usługi cyfrowe, w tym nowoczesna oferta produktowa, która uwzględni obecne trendy rynkowe i społeczne (np. te dotyczące obszarów ESG).

Wskazał także na potrzebę współpracy i wykorzystania kompetencji zarówno KZBS, ZBP, banków zrzeszających, systemów ochrony, jak i liderów z sektora BS. W jego ocenie warte podkreślenia jest też znaczenie wartości społecznych i zaufania, które są głęboko zakorzenione w formule spółdzielczej. Banki spółdzielcze często są ściśle powiązane z lokalnymi społecznościami i silnie zaangażowane w rozwój regionów, na terenie których funkcjonują - to jest największa wartość.

Podsumowując swoje wystąpienie Marcin Mikołajczyk podkreślił, że sektor banków spółdzielczych  jest dobrze przygotowany na zbliżające się wyzwania i powinien wykorzystać obecny moment do zbudowania silniejszej pozycji rynkowej i wzmocnienia zainteresowania wśród młodszych klientów sektora bankowego.

Galeria zdjęć