Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Jacek Jastrzębski i Marcin Mikołajczyk na konferencji BCBS-BSCEE-FSI: High-level meeting for Europe

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Marcin Mikołajczyk, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, w dniach 9-10 maja 2023 r. biorą udział w konferencji „BCBS-BSCEE-FSI: High-level meeting for Europe”, która odbywa się w Bazylei.

Jacek Jastrzębski uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Financial Stability Challenges in Europe in 2023”. W swoim wystąpieniu omówił specyfikę polskiego sektora bankowego z punktu widzenia głównych wyzwań, jakie były (i nadal) są jego udziałem, w szczególności w bieżącym otoczeniu makroekonomicznym oraz w kontekście wydarzeń mających miejsce na innych rynkach. 

Mówił o wpływie środowiska wysokich stóp procentowych na działalność banków w kontekście ich współczynników wypłacalności oraz obniżenia się wyceny obligacji skarbowych w ich portfelach. Wskazał także, że po wystąpieniu problemów w sektorze bankowym w USA, Polska nie odnotowała niepokojów w postaci odpływu depozytów, co wynika z wysokiego poziomu zaufania obywateli do polskiego sektora bankowego. 

Jacek Jastrzębski wskazał również na przeprowadzone w Polsce procesy przymusowej restrukturyzacji dwóch banków spółdzielczych i dwóch banków komercyjnych. Podkreślił, że celem tych działań była ochrona depozytów i przeciwdziałanie negatywnym skutkom upadłości tych banków. Wskazał, że w przypadku dwóch banków komercyjnych powodem ich złej kondycji był przyjęty model biznesowy ich funkcjonowania. Przeprowadzenie procesów przymusowej restrukturyzacji w sposób chroniący depozyty wzmocniło zaufanie ludności do sektora finansowego oraz do sprawnego działania instytucji publicznych stojących na straży jego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne dziś, gdyż pozwala polskim bankom spokojnie przechodzić okres problemów jakich doświadczają niektóre banki na innych rynkach.

Zabierając głos w dyskusji nad ryzykiem związanym z modelami biznesowymi banków oraz z jakością systemu zarządzania nimi, Jacek Jastrzębski podkreślił, że rolą nadzoru nad rynkiem finansowym jest przede wszystkim monitoring i interwencja, nie zaś zastępowanie organów banku w zarządzaniu działalnością banku. Faktem jest natomiast, że wydarzenia zarówno na krajowym rynku finansowym, jak i na rynkach światowych, jasno pokazują, że pogłębiona ocena ryzyka modelu biznesowego banku musi znaleźć się w obszarze zainteresowania nadzorców. Zaznaczył, że uwagę należy zwrócić także na kwestie związane z jakością audytu finansowego i rolą audytorów.

Przewodniczący KNF omówił również problematykę związaną z potrzebą dalszego rozwoju rynku kredytów opartych o stałą stopę procentową w Polsce, w kontekście historycznego niedostatecznego ich udziału w rynku hipotecznym. Zaznaczył, że ryzyka związane z tym zjawiskiem ujawniły się w ostatnim czasie w konsekwencji wzrostu rynkowych stóp procentowych. Wskazał także na wyzwania stojące przed polskim sektorem bankowym związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych. Podkreślił również konieczność właściwego zrównoważenia potrzeby zapewnienia stabilności sektora finansowego i jego zdolności do finansowania gospodarki oraz ochrony konsumenta. Przewodniczący KNF zwrócił również uwagę na ryzyka dla sektora bankowego związane z dezinformacją i zagrożeniami w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Konferencja została zorganizowana przez Basel Committee on Banking Supervision (BCBS), Group of Banking supervisors from Central and Eastern Europe (BSCEE) oraz Financial Stability Institute (FSI) of the Bank for International Settlements (BIS). W konferencji uczestniczą wysokiej rangi przedstawiciele nadzorów finansowych i banków centralnych. Podczas konferencji omawiane są kluczowe zagadnienia związane ze stabilnością europejskiego sektora finansowego, w szczególności w kontekście wyzwań dotyczących działalności banków.


Jacek_Jastrzebski_Przewodniczacy_KNF_oraz_Marcin_Mikolajczyk_Zastepca_Przewodniczacego_KNF