Aktualności - Komisja Nadzoru Finansowego

Kamil Liberadzki wystąpił w panelu podczas konferencji IDM

Obrazek tytułowy
Data aktualizacji:

Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie KNF podczas XXII Konferencji Izby Domów Maklerskich wziął udział w panelu „RYNEK KAPITAŁOWY KOŁEM ZAMACHOWYM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”.

Główne tezy wygłoszone podczas panelu przez Kamila Liberadzkiego:

- Uwzględnienie kryteriów ESG (environmental- social-governance) przez inwestorów, klientów i innych interesariuszy firm nie jest zjawiskiem nowym, występuje na rynku m.in. w postaci CSR oraz „zielonych” obligacji lub obligacji „społecznych”.
- Wojna w Ukrainie wzmocniła uwrażliwienie na kwestie ESG z naciskiem na aspekty społeczne (social): przykładem na rynkach lokalnych jest groźba bojkotu produktów tych firm, które nie wycofały się z rynku rosyjskiego w obliczu agresji.
- Potrzebą chwili jest objęcie czynników klimatycznych, społecznych i ładu korporacyjnego systemem regulacyjnym. Ponieważ regulator został wyprzedzony przez rozwój rynku, nowe regulacje wprowadzane są z pośpiechem. 
- Agenda regulacyjna UE oraz EBA dotyczy czterech obszarów: 
  1. Raportowanie niefinansowe i ujawnienia na poziomie produktów oraz instytucji w oparciu o taksonomię EU;
  2. Zarządzanie ryzykiem ESG przez firmy inwestycyjne oraz TFI na poziomie zarządzania portfelem; doradztwa inwestycyjnego oraz zarządzania produktem.
  3. Wymogi ostrożnościowe nakładane na firmy inwestycyjne w obszarze wymogów kapitałowych w ramach filara 1 i 2 wynikających z ryzyk ESG.
  4. Kwestia green bonds oraz sustainability-linked bonds-  wdrażanie nowego standardu obligacji zielonych i nadzór nad nimi, po latach funkcjonowania obligacji zielonych, regulator powinien przeciwdziałać tzw. greenwashing.
- Można powiedzieć, że jesteśmy w mniej niż połowie „drogi regulacyjnej”. 
- Idea ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych jest projektem globalnym, uzgodnionym na kolejnych szczytach klimatycznych ONZ (tzw. COP), zobowiązania usankcjonowane Porozumieniem Paryskim.